ISO 20000

ISO 20000 Neden Önemli?

ISO 20000'in önemini anlamak için BT ile kuruluşunuzun genel başarısı arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemlidir. Kurumsal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için BT'ye güveniyorsunuz. Nasıl çalıştığınızı ve nasıl iletişim kurduğunuz iş yapma şeklinizin temel bir unsurudur.

BT'yi rakiplerinizin üstesinden gelmek, daha geniş kitlelere ulaşmak, daha üretken ve daha verimli olmak için kullanırsınız. BT, gelirleri artırmak, maliyetleri düşürmek ve itibarınızı arttırmak için hayati öneme sahiptir.

Bu nedenle, BT yatırımlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız çok önemlidir - yani BT hizmetleri iyi planlanmalı, tasarlanmalı, yönetilmeli ve sunulmalıdır. Yüksek kaliteli BT hizmet yönetimi olmadan, BT projeleri rutin olarak başarısız olur veya bütçeyi aşar. Devam eden maliyetlerin yönetimi zorlaşır ve çoğu zaman işletmelerin yatırımlarından herhangi bir getiri elde etmeden önce başarısız olduklarını görürsünüz.

Basitçe söylemek gerekirse, yüksek kaliteli BT hizmet yönetimi standartları başarınız için temeldir. Ve ISO 20000 standardını uygulamak bu kaliteyi sağlamanın bir yoludur.
 

ISO 20000 Aslında Neye Benziyor?

Sekiz parçadan oluşurken, ISO 20000 için en çok kullanılan iki parça vardır:

ISO 20000-1: 2011, BT Hizmet Yönetimi için resmi şartnamedir. Müşterileriniz için kabul edilebilir kalitede yönetilen BT hizmetleri sunmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm gereksinimleri açıkça tanımlar.

İçeriği:

  • Hizmet Yönetim Sistemi gereksinimleri
  • Yeni veya değiştirilmiş hizmetlerin tasarımı ve geçişi
  • Hizmet sunum süreçleri
  • İlişki süreçleri
  • Çözünürlük işlemleri
  • Kontrol süreçleri
     

Peki, ISO 20000'in Faydaları Nelerdir?

ISO 20000'in faydaları göz ardı edilemez; büyük ve küçük şirketler muazzam maliyet ve verimlilik tasarruflarını keşfederek ve güvence altına alarak bu standardı büyük bir etki için kullandılar. İşte bu avantajlardan sadece birkaçı:

İmajınızı ve güvenilirliğinizi artırın - ISO 20000, BT hizmet yönetimi için uluslararası kabul görmüş tek standarttır. Kuruluşlar pazarda önemli bir farklılaştırıcı olarak gördükleri için uluslararası kabulü son yıllarda hızlı olmuştur. Ve popüler ve kanıtlanmış bir standart olarak, işlemlerin etkinliğinden ve ölçeklenebilirliğinden emin olabilirsiniz.

Daha üretken olun - Daha güvenilir BT hizmetleri sayesinde artan verimlilik ve etkinlikle rekabet avantajı elde edin. Kimin ne zaman ve ne yaptığını açıkça anlayan herkes, hem olay sayısını hem de bunlarla başa çıkma yeteneğinizi azaltırsınız.

Artan müşteri memnuniyeti - İster iç ister dış müşteriniz olsun, ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan gelişmiş BT hizmetleri sunabilirsiniz - aynı zamanda şirketi, varlıklarını, hissedarlarını ve yöneticilerini daha iyi koruyabilirsiniz.

Kıyaslama ve geliştirme - Kuruluşunuzun süreçlerini ve faaliyetlerini uluslararası standartla karşılaştırabilirsiniz (daha sonra gerekli iyileştirmeleri kolayca belirleyebilir ve uygulayabilirsiniz). Ayrıca, bağımsız bir sertifika kuruluşu şirketinizi denetlediğinden, siz (ve kuruluşunuzla etkileşimde bulunan herkes) gerekli seviyeyi karşıladığınızdan emin olabilirsiniz.

Tam entegre işlemler - ISO 20000, BT hizmetlerini daha geniş iş stratejisiyle hizalamanıza yardımcı olur. Şirketinizin, müşterilerinize ve işletmenin ihtiyaçlarına en uygun BT hizmeti yönetimi çözümlerine odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

BT maliyetini azaltın - BT maliyetini daha iyi anlayın ve yönetin. Gelecekteki finansal maliyetleri daha doğru ve net bir şekilde planlayın. Daha basit süreçler ve net sorumluluklarla daha yalın ve daha verimli bir hizmet çalıştırabilirsiniz.

Sürekli iyileştirme kültürü yaratın - özellikle dijital ve teknolojik yenilik çağımızda iş ortamı hala oturmuyor. Kuruluşunuzun müşteri geri bildirimlerine tepki olarak süreçleri her zaman geliştirdiğinden emin olmak sadece güzel bir şey değildir; bir şirketin uzun ömürlü olması için şarttır. Ve bu aynı zamanda dahili olarak tanımlanan, değişen teknoloji ve gelişen iş normlarına da uzanıyor.

Daha çevik olun ve hızlı bir şekilde değiştirin - ISO 20000, yeniliği desteklemeye yardımcı olan en iyi uygulamaların sağlam çerçevesini oluşturur. Kuruluşunuzdaki değişiklik daha uygun ve daha hızlı bir şekilde ele alınabilir, bu da iç ve dış risk düzeylerini düşürdüğünüz ve kuruluş hedeflerinizi karşılama olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Rekabet avantajı elde edin - BT hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde sunulması sayesinde kuruluşunuza rakiplerinize karşı somut avantajlar sağlayabilirsiniz. Örneğin, BT sorunlarını azaltabilir ve daha hızlı yanıt vererek kuruluşunuzdaki stratejik BT geliştirme için daha fazla zaman kazanabilirsiniz.
 

ISO 20000 Sertifikası Almak İçin Pratik Adımlar Nelerdir?

Kuruluşunuz sertifika almak istiyorsa, bir sertifika kuruluşu tarafından resmi olarak değerlendirilmeniz gerekir. Şirketinizin BT süreçlerinin kalitesini ISO 20000-1 standardına göre göstermeniz gerekecektir. 

Sertifikasyonu sağlamak için dokümanlarınızda açıklanan tüm etkinlikleri günlük işinize entegre etmelisiniz.
Ve en önemlisi, değer kazanmak zorundasınız. Sonunda, şirketiniz ISO 20000'den mümkün olan gerçek dünya değerini fark etmediyse, dokümanları oluşturmanın ve tüm bu değişiklikleri yapmanın pek bir anlamı yoktur. Aksi takdirde, kuruluşunuzdaki insanlar neden rahatsız olduğunuzu sorgulayacaktır.
Tüm dokümanlarınızı hazırladıktan ve uyguladıktan sonra, kuruluşunuzun projenizin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmesi gerekir:

İç denetim - İç denetimin amacı ISO 20000 süreçlerinizi kontrol etmektir. Amaç, aksi takdirde gizli kalacak sorunları ve zayıflıkları bulmaktır.

Yönetimin gözden geçirilmesi - Yönetiminizin BT hizmet yönetimi ile ilgili tüm gerçekleri dikkate alması ve uygun kararlar almasının resmi bir yolu.

Düzeltici faaliyetler - İç denetim ve yönetim incelemesini takiben, tespit edilen sorunları düzeltmeniz ve nasıl çözüldüklerini belgelemeniz gerekir.

İki Aşamalı sertifikasyon süreci 

Birinci Aşama (dokümantasyon incelemesi) - Sertifikasyon denetçisi dokümanlarınızın ISO 20000 ile uyumlu olup olmadığını kontrol edecektir.

İkinci Aşama (ana denetim) - Denetçi, tüm fiili faaliyetlerinizin hem ISO 20000 hem de kendi dokümanlarınızla uyumlu olup olmadığını kontrol edecektir.